TOPRAK REFORMU MAĞDURU KÖYLÜLERDEN BAŞBAKAN'A ÇAĞRI

Toprak Reformu Kanunu'nun yanlış ve eksik uygulanması birçok topraksız köylüyü mağdur etti. Bazı köylüler hiç toprak alamazken bazılarına normalin iki katı toprak verilmesi, umudunu toprak reformuna bağlayan yüzlerce ailenin umutlarını yıktı. Belediye Başkanları ve Muhtarlar aracılığıyla gerekli yerlere başvuru yaparak hakkını arayan köylüler, umudunu genel seçim öncesi Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak karara ve Başbakan Davutoğlu'na bağlamış durumda.

Yeterli toprağı bulunmayan ve topraksız çiftçilerin, devletin mülkiyetinde bulunan topraklarla topraklandırılmaları maddesi kapsamında olan Tarım Reformu Kanunu'na ilişkin Trakya'da bir çok köyde reform uygulandı. Toprak kanununun “köylerde toprak normundan sonra artan arazilerin çevre köylere dağıtılması” maddesinin uygulanması, bölgede oluşan adaletsizliği ortadan kaldırabilir.

Bakanlar kurulu tarafından 8/4/2013 Tarih ve 2013/4759 sayılı kararnamenin ekinde yayınlanan İpsala’nın Koyuntepe köyü, Keşan’ın Akhoca köyü ile Enez’in Işıklı köyü de bu kapsamdan yararlandı ancak bu köylerin toprak normunun 40 dönüm olması çevre köyleri huzursuz etti. Toprak verilmesine kızgın olmadıklarını belirten köylüler, Normun 20 dönüm olarak kalması ve fazla kalan toprakların da çevre köylerdeki topraksız çiftçilere eşit olarak dağıtılması gerektiğini savundular ve bu konuda Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan destek istediler.

Köylünün Mağduriyeti Giderilene Kadar Mücadele Edeceğiz

Bölgenin nüfus bakımından yüksek olan ve en mağdur bölgeleri İpsala'nın Esetçe beldesi ile Aliçopehlivan ve Kocahıdır köyleri, toprak reformundan nasip alamamış arazi fakiri yerlerin başını çekiyor. Bu konuda bir açıklama yapan Esetçe Belediye Başkanı İbrahim Örs; “Daha önce toprak normu 20 dönümdü. Sonradan siyasi müdahale ile toprak normu üç köyde 40 dönüme çıktı. Bu köyler bizim komşu köylerimiz. Bu köylerde fazla kalan arazinin çevre köylere eşit şekilde dağıtılıp kiralanması gerekir. Sadece Esetçe'de 450 hanenin yedekte kaldığını belirtmek isterim.

3083 sayılı kanunun teknik talimatının 83. maddesinin 2. paragrafında “Kiraya verilecek arazi, Kiracı sayısına göre ihtiyaçtan fazla ise, Bölge müdürlüğünün onayı ile arazi normu artırılarak mevcut çiftçilere kiralanabilir veya normu artırmadan mücavir köylerde bulunan az topraklı veya topraksız çiftçilere kiralanabilir.” denilmektedir. Bu kanun maddesine göre; söz konusu köylerde toprak normundan sonra artan arazilerin çevre köylere dağıtılması bölgede sosyal huzursuzlukları sona erdirip, köylüler arasında toprak dağılımındaki adaletsizliği ortadan kaldıracaktır. Yıllardır en mağdur Esetçe halkı olmuştur. Bizim durumumuzda olan  Aliçopehlivan ve Kocahıdır Köyleri de mağdur. Bizim amacımız yalnızca Esetçe halkının değil, tüm çevre belde ve köylerin de hakkını korumak, adaletli dağıtım yapılmasını sağlamaktır.Yıllardır beklenen toprak reformu uygulanması köylere eşit şekilde dağıtılırsa, bölge ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağlayacağına eminim. Büyük bir umutla ve heyecanla tüm köylülerimiz bekliyor. Göçü engellemenin tek yolu bu toprak reformunun uygulanmasıdır. Köylülerin kaderi bu uygulamanın adaletli bir dağıtımla gerçekleşmesine  bağlıdır. Bana güvenen ve yönetimi teslim eden Esetçe halkının her zaman yanında olup, tüm sıkıntılarının çözümü için ön ayak olmaya hazırım. Beldemizin daha yaşanılır, göç vermeyen ve gelişmiş bir belde olması için çalışıyoruz. Bu sadece Esetçe'yi değil tüm bölge halkını, çiftçileri ve köylüleri ilgilendiren bir mesele ve ben bu davada mağdur olduğunu gördüğüm vatandaşların tüm haklarını savunacağım. Mevkidaşlarımı ve yetkilileri de aynı hassasiyeti göstermeye davet ediyorum.”dedi.

Elbriliği ile Köylünün Hakkını Arıyorlar

İpsala ilçesinin nüfus bakımından en yüksek köylerinden olan Aliçopehlivan'ın eski ve yeni muhtarları da örnek bir davranış sergileyerek köyleri için birlikte mücadele ediyorlar. Aliçopehlivan Köyü muhtarı Sezai Aytop ve eski muhtar Ahmet Turgay, konu hakkında şu açıklamalarda bulundular; “ Nüfus bakımından yüksek, arazi fakiri olan ve en mağdur yerlerden biriyiz. Resmi makamlara başvurduk, ihtiyaç fazlası olan arazileri talep ettik. Toprak yönünden en fakir yeriz. Köyümüzde 2000 nüfus 722 hane var ve sürekli göç vermekteyiz. İşlene bilir arazi çok düşüktür. Köylülerimizin çoğunun arazisi bile yok. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan köylülere yer verilsin, çeltik arazileri herkese eşit dağıtılsın diye müracaatta bulunduk. Köylüye 3000 dönüm arazi verilmişti, daha sonra geri alındı. Köyümüzden sürekli alındı ve köylülerimiz zor durumda. Buradan Tarım Bakanı'na sesleniyor ve destek istiyoruz; müfettişlerini göndersin araştırsın, kim ne almış görür. Eşitlik istiyoruz. Köylülerimiz mağdur. Garibanın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.  Bölgede hayvancılıkta birinci olan köyümüze bu konuda da destek gelmiyor. Araziler Milli Emlak'a devredilirse, daha sonra ihaleye çıkar ve yine zenginler ihaleyi alır. Köylüler ihaleye girecek para bulamazlar. Köylü tamamen biter. Birlik beraberlik içinde eşitlik istiyoruz. Haksızlıklar yok olsun. Eğer arazi verilmiyorsa bölgemize bir fabrika kurulsun orada çalışalım. Resmi makamlara başvurduk ve köylülerin sonuna kadar hakkını savunacağız.”

Köylünün Tek Geçim Kaynağı Tarım

İpsala ilçesinin Kocahıdır Muhtarı Rüstem Önal ise köylünün huzursuzluğunu dile getirerek şöyle dedi; “Komşu köylerimizin toprak normunun 40 dönüme çıkması köylülerimizi huzursuz etti. Ayrıca arazilerin Milli Emlak'a devredilmesi ihaleyle satılması demek. Burada zenginler ihaleye girer ve alır. Köylü açıkta kalır. Köyümüzün yüzde 80'ni bu arazilerden geçiniyor. Kiralama devam etsin. Sulu araziler normu 20 dönümü geçmesin diye eskiden karar çıkmıştı. Köyümüzde 1970 yılından bu yana 3200 dönüm kiralama yapılıyor. Tarım İl Müdürlüğü bu araziler milli emlağa devredilsin ve satılsın diyor. 300 haneye yakın buradan geçimini sağlayan aile var. Normu 20 dönüme sabitlensin ve düşsün bütün köyler faydalansın eşitlik olsun. Bu sayede köyler dengeleniyor. Tarım İl Müdürü, toprak reformu ile uğraşmak istemiyor, reformu çekeyim ve Milli Emlak'a devredip kurtulalım düşüncesindeler. Köylüler ekmek yiyor ve tek gelir kaynakları bu araziler. Toprak verilmezse göç olur ve aileler dağılır. Zaten 1100 nüfusu olan köy tamamen biter. Köylüler düşünülmüyor. Tüm köylü sıkıntılı. Toprak reformu devam etse sorun yok. Sınır değişikliği ile tapu verilebilir veya kiracı olarak devam edilebilir. Köylüyü burada tutan toprak ve hayvancılık. Eşit şekilde dağıtım yapılmazsa aileler dağılır, düzen bozulur ve köylüler çok mağdur olur. Toprak normu 10 dönüm de olsa herkese eşit olsun. Mevcut olan hakkımızı istiyoruz. Resmi makamlardan umutla iyi sonucu bekliyoruz. Köylünün hakkını savunmak için ne yapılması gerekiyorsa yapacağım.”

Öğeyi Oyla
(13 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.