İşte Örnek Bir Dernek KORUDER

03 Oca 2015
3279 defa

İşte Örnek Bir Dernek KORUDER

Korudağ ve çevresinde uzun süredir birçok proje ve etkinliğe imza atan KORUDER yeni yönetim kadrosuyla çalışmalarına devam ediyor.
Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği (KORUDER), Çamlıcalı gençler tarafından Korudağ ve çevresini korumak, turizm potansiyelini aktif hale getirmek ve kültürel aktivitelerde bulunmak amacıyla kuruldu. 2012 yılından beri hizmette olan KORUDER, Kasım ayı itibariyle yeni yönetimiyle çalışmalarına devam ediyor. Dernek projeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan KORUDER Yönetim Kurulu Başkanı Ersun Sezay Karani ve Başkan Yardımcısı Ayşe Alev Ateş, derneğin kurulduğu günden bu yana pek çok etkinlik düzenlendiğini, bundan sonra da çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

'Bocuk Gecesi Etkinliği Düzenleyeceğiz'

10 yıldır Çamlıca beldesinde yapılan 'Bocuk Gecesi' etkinliği için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla proje sunduklarını dile getiren Karani, etkinliğin bu yıl dernek tarafından gerçekleştirilmesini istediklerini belirtti. 'Bocuk Gecesi' hakkında bilgi veren Karani," Bocuk Gecesi, Rum halkın pişirdiği domuz kokusunu bastırmak için burada yaşayan Türklerin kabak tatlısı pişirmesi sonucu bir ritüel haline gelmiş. O gece kabak tatlısı yemeyen ya da yalnız gezen kişiye beyaz renkli ve domuz görünümlü 'bocuk' denen bir yaratığın musallat olacağına inanılır" dedi. Gecenin kışın en soğuk gününde kutlandığını dile getiren Karani, "Bu yıl 10 Ocak'ta kutlayacağız. 5 Ocak'tan itibaren de bocuk kostümü giymiş gençler sokaklarda dolaşarak etkinliği duyuracak. Etkinlik kapsamında Edirne Devlet Türk Müzik Topluluğu ve Roman Müzik Topluluğu özel bir konser verecek" dedi. 

Cine-Grabuna'da Sinema Geceleri

KORUDER ekibi, bölgede sinema anlamında ciddi bir eksiklik olduğunu tespit ederek kolları sıvamış ve Çamlıca'da bulunan dernek merkezinde sinema geceleri düzenlemeye başlamışlar. Derneğin kurulduğu günden bu yana devam eden sinema geceleri etkinliğinin, tahmin ettiklerinden daha fazla ilgi gördüğünü söyleyen dernek yetkilileri, haftada bir veya iki gün film gösterimi yaptıklarını ve etkinliklerin sosyal medya hesapları üzerinden düzenli olarak duyurulduğunu belirtiyor.

Etkinlikler Hız Kesmeden Devam Edecek

Pek çok alanda etkinlik düzenlemek istedikleri söyleyen KORUDER Başkan Yardımcısı Ayşe Alev Ateş ise dernek çatısı altında ikinci yabancı dili geliştirme programı kapsamında Almanca eğitimine başlandığını açıkladı. Korudağ'ın bölge olarak trekkinge çok elverişli olduğunu dile getiren Ateş, "Çevre il ve ilçelerden gelen dernek ve gruplarla birlikte her Pazar trekking etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bunlara düzenli olarak devam edeceğiz" dedi. Sadece çevre duyarlılığı değil birçok alanda çalışmaları olduğunu vurgulayan Ateş, organ bağışı ile ilgili tüm yönetim kurulu ve 9 üyeleriyle birlikte "Organlarımızı Bağışlayalım Cana Can Katalım" sloganıyla Sağlık Bakanlığı'nın kampanyasına destek verdiklerini söyledi. Yönetim kurulu ve üyelerle birlikte Keşan Halk Eğitim ve Ticaret Lisesi'nin projesi olan sertifikalı tur rehberliği programına katılacaklarını da belirten Ateş şöyle konuştu: "Amacımız bölgemizi geliştirmek. Ziyaretçilere bölgemizi daha iyi tanıtabilmek için tur rehberliği de yaparak bölgemize bir katkı daha sağlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Çamlıca ve çevresinden bölgeye katkı sağlamak isteyen ve kendini geliştirmek isteyen herkesi derneğimize davet ediyoruz. "

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Bu kategoriden diğerleri: Balbay'dan İktidar Açıklaması »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.