Edirne'nin Sevilen Başkanı Gürkan HER DAİM HALKIN YANINDA

24 May 2015
793 defa

Göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, uzun yıllara sığdırılamayacak başarılara imza atan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; "Tüm çabamız şehrimizin gelişmesi ve halkımızın refahı için. Her daim Edirne'li hemşehrilerimin yanındayım" dedi.

Edirne'de yetişen ve Edirne halkını yakından tanıyan Recep Gürkan, birçok devlet kurumu ve sivil toplum kuruluşunda önemli kademelerde bölgesine hizmet ettikten sonra 12 Mart 2011 genel seçimlerinde ekibiyle ve tüm partililerle gerçekleştirdiği yoğun çalışma ile Edirne'de CHP'nin oy oranını %35.1'den %51.7'ye çıkararak milletvekili seçilmişti. TBMM’de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi olarak görev yapan ve özellikle Edirne'yi mecliste en iyi şekilde temsil etmek için çaba gösteren Gürkan, 30 Mart 2014 seçimlerinde de Edirne Belediye Başkanı Adayı olmuş ve halkın yoğun desteğiyle seçilmişti.

"Şehrimizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz"
Edirne'nin tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Şehrimiz gerek tarihten bu yana barındırdığı medeniyetler, gerek doğal güzellikleri gerekse yüzyıllardır süregelen ve dünyanın ilgisini çeken gelenekleriyle, sadece Türkiye değil, dünya için önemli bir şehir. Başta Selimiye Camii olmak üzere birçok cami, medrese ve kervansaray ile Osmanlı tarihinin izlerini taşıyan şehrimizin ciddi bir turizm potansiyeli var. Selimiye Camii-Külliyesi ve Kırkpınar ise UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.Edirne aynı zamanda bulunduğu konum itibariylede ülkemizin Avrupa'ya açılan kapısı, ciddi bir geçiş noktası. Biz bu potansiyeli şehrimizin kalkınması en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla hareket ediyoruz” dedi.


"Sözde Soykırım Yalanını Kabul Etmek Söz Konusu Değil"
Son günlerde gündemde olan sözde Ermeni Soykırımı iddiaları ve Haskovo Belediyesi'nin tutumu hakkında da bilgi veren Gürkan; “ Kardeş Belediye uygulaması kapsamında 1997 yılından beri Edirne Belediyesi ile Bulgaristan'ın Haskovo Belediyesi kardeş şehirler olarak diyalog halindeydi.

Haskovo Belediyesi’nin 27 Mart 2015'te yapılan olağan toplantısında, 1915 olayları hakkında gerçek olmayan ve tek yanlı iddialar temelinde hazırlanan bir rapora dayanılarak Haskovo'daki bir parka ‘Ermeniler’ isminin verilmesini üzüntüyle öğrendim. Üzüntüm; parka verilen isimden değil, bu ismin veriliş gerekçesinden kaynaklanmaktadır. Bu yaklaşımın, Bulgaristan’ın dostu, müttefiki ve komşusu olan Türkiye’nin Balkanlara açılan kapısı Edirne ile Haskovo arasında ekonomik, ticari, sosyal, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bu güne kadar gösterilen gayretleri ve karşılıklı kazanımları maalesef gölgeledi. Bunun üzerine Haskovo Belediye Başkanı Georgi İvanov’a bir mektup yazdım ve Edirne Belediyesi olarak, bu rapor kaldırılana kadar kardeş şehir ilişkimizi dondurduğumuzu bildirdim.” dedi.

Bu konunun vatanperver Edirne halkını rahatsız ettiğinin bilincinde olduğunu ve gereğini yaptığını belirten Gürkan; “ Edirne'miz Türkiye'nin vatanına, bayrağına, atasına ve tarihine en bağlı şehirlerinin başında geliyor. Cumhuriyetin ve önderimiz Atatürk'ün izinde olduğumuz için bizleri seçen halkımızın hassasiyetlerine önem vermek zorundayız. Atatürk'ün kurduğu partinin bir neferi olarak, atalarımıza atılan bu sözde soykırım iftirasını kabullenmek ya da görmezden gelmek mümkün değildir.” dedi.

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.