CHP İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜNE EDİRNE'DEN BAŞLADI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de ilk mitingini Edirne’de gerçekleştirdi.

 

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimler öncesinde ilk yurt dışı mitingini Almanya’da gerçekleştirenKılıçdaroğlu, ilk yurt içi mitingi için ise Edirne’ye geldi. İstanbul’dan karayoluyla Edirne’ye gelen CHP lideri, yüzlerce partili tarafından TEM otoyolu gişeler önünde karşılandı. Buradan parti otobüsüne binen Kılıçdaroğlu, uzun bir araç konvoyuyla şehir turu yaptıktan sonra mitingin yapılacağı İstasyon meydanına geçti. Halka hitap eden Kılıçdaroğlu: "Kavgadan, sert sözlerden bıktık. Yeni ve güzel bir başlangıç yapacağız. Huzurlu bir Türkiye’yi, barış içinde yaşanacak bir Türkiye’yi beraber inşa edeceğiz. Buna yürekten inanıyorum." dedi.

'PROJELERİMİZ ÜLKEYE HUZUR VE BARIŞ GETİRECEK'

Hazırladıkları projelerin herkesin kazandığı, refahın tabana yayıldığı projeler olduğunu açıklayan Kılıçdaroğlu, "Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı’nda, 2 maaş ikramiye vereceğiz dedik. Vay efendim parayı nereden bulacaksın diye bar bar bağırıyorlar haftalardır. Televizyonlarda bunların adamları var. Onlar da çıkıyorlar vay parayı CHP nereden bulacak. Söylüyorum. Kaçak saraya para bulurken emekliye gelince mi parayı nereden bulacaksın diye soruyorsun. Ayakkabı kutularının içine dolarları yerleştirirken kaynak nerede? Bu para nereden geldi diye sormuyorsun. Emekliye iki maaş ikramiye verince mi aklına geliyor?" ifadesini kullandı.

'ERGENE İÇİN VERİLEN SÖZ TUTULMADI, EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI YALNIZ BIRAKILDI'

Yakın zamanda sel felaketi yaşayan Edirne halkına seslenen Kılıçdaroğlu; “Bir daha böyle bir felaketle karşılaşmamak için Meriç yatağının temizlenmesi lazım. Ama bu konuda hiçbir önemli adım atılmadı. Edirne Belediye Başkanımız, dişiyle, tırnağıyla uğraştı. Yalnız bırakıldı. Ama o sizin belediye başkanınız. O sizin için çalışıyor. Sizin için mücadele ediyor. 8 Haziran’da Meriç Nehri yatağının nasıl temizlendiğini göreceksiniz. Ama bir şey daha söylüyorum. Bunlar bir söz verdiler. Dediler ki, 2014 yılında Ergene’de balık tutacaksınız. 2015’te ise Ergene’de yüzeceksiniz dediler. Buraya geldiklerinde sorun. Sizin sözününüz nasıl bir söz? Balık tutmayı zaten unuttuk. Eğer arzu ediyorsa Davutoğlu, Edirne’yi, Ergene’yi nasıl görmek istiyorsa, gitsin mayosunu giysin. Girsin bakalım Ergene'de nasıl yüzüyor. Ama bizim sözümüz söz. Çünkü bizim için söz namustur. Söz verdik mi arkasında kapı gibi dururuz." dedi.

'12 YILDA YOKSULLUĞU SIFIRLAMADILAR, ARTIRDILAR'

Türkiye’de 17 milyon yoksulun bulunduğuna işaret eden Kılıçdardoğlu, iktidarlarının ilk 4 yılı içerisinde yoksulluğu Türkiye Cumhuriyeti tarihine gömeceklerini vurguladı. 4 yıl içerisinde yoksul ve geliri olmayan hiçbir aile kalmayacağının altını çizen Kılıçdaroğlu; "Herkesin asgari 720 lira geliri olacak. Aile sigortasını getireceğiz. Almanya’daki, Fransa’daki, Japonya’daki gibi, diğer ülkelerde hangi kurallar varsa aynı kuralları kendi ülkemize getireceğiz. Ve sözüm söz, hiçbir çocuk 2015 Türkiye’sinde, 21. yüzyılın Türkiye’sinde yatağa aç girmeyecek. Her evde huzur, her evde bereket olacak." şeklinde konuştu.

'MİLYONLARCA İŞSİZ VE YOKSULUN SORUNLARI SON BULACAK'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu; 13 yıl önce AK Parti iktidarının yoksullukla, yolsuzlukla ve yasaklarla mücadele edeceklerini söylediğini kaydederek, 2015 yılı Türkiye’si hakkında bilgiler verdi. 6 milyon 200 bin işsizin olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Onların çocuklarının hiçbirisi işsiz değil. İşsiz kahvede oturan Mehmet efendinin çocuğu, sizin çocuklarınız. Aylık geliri 200 TL’nin altında olan 17 milyon yoksul var. Maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekli var. Prim borcunu ödemediği için hastane kapısından geri gönderilen esnafımız var. Sosyal güvenlikten mahrum edilmiş yüzbinlerce işçi merdiven altı atölyelerde çalışıyorlar. Açlık sınırına dayanmış bir milyon vatandaşımız; korkmuş, sinmiş, derdini anlatmaktan korkan iş dünyası; özgürlüğü olmayan bir medya... Sadece bunlar mı? Hayır son üç yıldır orta gelir tuzağına yakalanmış bir Türkiye."

'Bakara-Makara' diyerek manevi değerleri sömüren, aşındıran bir zihniyet manzarasının 2015 Türkiye’sine yakışmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu; "Benim size sözüm var. Türkiye’ye birinci sınıf demokrasiyi getireceğim. Almanya’da, Fransa’da Japonya’da ne varsa orada, o insanlar kendi halklarına hangi demokratik kuralları getirmişlerse aynı kuralları Türkiye’ye getireceğiz. Sözüm sözdür, demokrasi sözü." diye konuştu.

'HİÇ KİMSENİN YAŞAM TARZINA MÜDAHALE ETMEYECEĞİZ'

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Kılıçdardoğlu, hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmeyeceğini taahhüt etti. Hiç kimsenin kimliğini, inancını sorgulamayacaklarını vurgulayan Kılıçdardoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Düşüncem şu olacak: İnsan Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır. Birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz."

'MAZOTU 1,5 TL YAPACAĞIM'

"Çiftçi ekmiyor, ektiği zaman zarar ediyor. Son 10 yıl içerisinde 2 Trakya büyüklüğünde tarım alanı ekilmedi" diyen Kılıçdaroğlu; "Ben söylüyorum. Sözüm söz. Edirne’de de sözüm söz. Trakya’nın tamamında da, Bolu’da da, Diyarbakır'da da, Rize’de Hakkari’de de sözüm söz. Çiftçi için mazotu 1,5 lira yapacağım." şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Efendim diyorlar ki 'biz mazotu yurt dışından getiriyoruz. Getirdiğimiz için dolar yükseliyor 1,5 lira değil ancak 4 liraya veriyoruz.' Bunlara kesinlikle inanmayın. Rafineriden mazotun çıkış fiyatı 1 lira 21 kuruş. Ben çiftçiye kaçtan vereceğim 1,5 liradan. Herkes kar ediyor. Peki diyorlar ki 'Kaynağını nereden bulacaksın bunu verirken?' Sen yakutta vergiyi sıfırlıyorsun, incide sıfırlıyorsun, yatta sıfırlıyorsun, elmasta sıfırlıyorsun... E kardeşim ben de köylünün mazotunda vergiyi sıfırlıyorum. Ne farkı var. İyi düşünelim ne farkı var?"

"Ben köylüyü düşünüyorum sen başkalarını düşünüyorsun. Ben çiftçiyi düşünüyorum sen başkalarını düşünüyorsun." diyen Kemal Kılıçdardoğlu, "Emin olun değerli Edirneliler, maliye nedir, vergi nedir, bütçe nedir, para nasıl toplanır, para nasıl harcanır, eğer bunu Türkiye'de 10 kişi biliyorsa o 10 kişiden birisi de benim. Bu konuda mütevazi değilim. Bu konuda iddialıyım, gidip istediklerine sorsunlar. Eski maliye, çalışma bakanlarına sorsunlar, 'bu işleri Türkiye'de en iyi kim bilir' diye. En iyi biz bilirizve ben köylüye mazotu 1,5 liradan şakır şakır anasının ak sütü gibi veririm, hiç kimse endişe etmesin." diye konuştu.

'5 MİLYON VATANDAŞIN KREDİ KARTI VE TÜKETİCİ KREDİSİ BORCU VAR'

Vatandaşın 10 yıl içerisinde bankalara 128 milyar dolar faiz ödediğini kaydeden Kılıçdardoğlu,"Bu ülkede bankadan kredi kullanan yoksul insanlar 128 milyar dolar faiz ödediler. Dedim ki, bu faizlerin en az yüzde 80’ini sileceğiz. Silemezsin diyemiyorlar. Bakın dikkat edin. Nereden kaynağını bulacaksın diyorlar? 128 milyar dolar öderken kaynak sormuyordun. Şimdi vatandaşın faizini siliyorsun, kaynak soruyorsun. Bunun kaynağı yok. Bunun kaynağı bankalar. Böylece 5 milyon vatandaşımızı rahat ettireceğim. Faizin yüzde 80’ni sileceğiz ve ana parayı da 5 yıllık süre içerisinde götürüp zamanında yatıracağım."

'TAŞERON SİSTEMİNİ BİTİRECEĞİZ'

Türkiye’de 800 bin taşeron işçinin tamamını kadroya alacaklarını ifade eden Kılıçdardoğlu; "Dedik ki, bunların tamamını kadroya alacağız. Zaten çalışıyorlar devlette. Aylığını zaten devlet ödüyor. Ben ne yapacağım? Aradaki köle tüccarını kaldıracağım.Yani taşeronu kaldıracağım aradan. Diyeceğim ki devlet doğrudan sana ödesin.Devlete yükü sıfır bunun. Maliye Bakanı diyor ki asgari ücret bin 500’e çıkacak. Vay efendim, bu işçiye bir zulümdür. E, sen ayda 12 bin, 13 bin lira alırken zulüm değil de işçiye bin 500 lira verince mi zulüm oluyor?" diye sordu.

'SEN VATANDAŞINA İŞ VERDİN DE YABANCI MI KALDI?'

Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsiz olduğunu yineleyen Kılıçdardoğlu, o malum zihniyetin Avrupa’ya gidip "Avrupa’da işsizler var, gelsinler. Türkiye’de onlara iş verelim." dediğini hatırlattı. Hükümetin yabancıların istihdamı hakkında kanun tasarısı hazırladığını söyleyen Kılıçdardoğlu "Sen Türklere, bizim vatandaşlara iş buldun mu? Şimdi kalkmışsın yabancıya iş buluyorsun. Bunu işsiz hiçbir kardeşim unutmasın. Sen kendi vatandaşına iş buldun da yabancı mı kaldı? Önce kendi insanına iş bul. Kendi insanın çalışsın. Kendi insanın üretsin, evinde huzur olsun. Önce niye bunu yapmıyorsun?" şeklinde hükümeti eleştirdi.

'SURİYELİ'YE KAYNAK VAR, EMEKLİYE NEDEN YOK?'

Oraya silah gönderenleri unutmadıklarını vurgulayan Kılıçdardoğlu; "Hangi gerekçelerle Suriyeliler bizde?" diye sordu. "Oraya silah gönderirken kaynak var da emekliye gelince mi kaynak soruyorsun?" diyen Kılıçdardoğlu, şunları ekledi: "Dış politikamızı değiştireceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği ve bütün dünyanın kabul ettiği yurtta barış, dünyada barış. Bunu yapacağız. Ortadoğu'ya da barışı getireceğiz. 2 milyon Suriyeli'yi kendi ülkelerine göndereceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Barışı da, huzuru da biz getireceğiz Ortadoğu’ya. Bu nedenle 7 Haziran çok önemli bir gündür. Eğer bu ülkede huzur, barış, kardeşlik ve birlikte yaşamak istiyorsak refahı tabana yayacağız. Ve sosyal devleti güçlendireceğiz. Onun için de toplumun ezilen kesimlerine kaynak aktaracağız."

Kılıçdaroğlu, Edirne halkı tarafından büyük ilgi gören miting konuşmasını : “Edirne için ne söyledik, 3 3 3. Edirne'den 3 milletvekili istiyorum. Görkemli Edirne inşallah bu sözünü tutacak ve birlikte yaşanacak bir Türkiye yaratacağız. Hepinize yürekten selamlar sunuyorum." diyerek sonlandırdı.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.