Haberimiz Ses Getirdi!

 Gazetemizin Şubat ayı sayısında manşetten verdiğimiz “Toprak Reformu Mağduru Köylülerden Başbakan'a Çağrı” başlıklı haber resmi kurumları harekete geçirdi.

 

Toprak reformunun yanlış ve eksik uygulanması sonucu haksızlığa uğrayan yüzlerce köylünün mağduriyeti yıllardır gündeme getirilmiyor ve vatandaş sesini duyuramıyordu. Son bir yılda belediye başkanları ve muhtarların konuyla ilgilenmeye başlaması ile reformdaki adaletsizlik hukuki boyuta taşınmıştı. Hukuk mücadelesi sürerken Trakya Times gazetesi olarak Toprak reformundaki yanlış uygulamanın doğurduğu sonuçları ve vatandaşın beklentilerini dile getirdik.

Yaptığımız haberde belediye başkanları, muhtarlar ve hukukçuların ortak görüşü olarak bir çözüm önerisi de sunmuştuk. Toprak Kanunu'nda bulunan “Köylerde toprak normundan sonra artan arazilerin çevre köylere dağıtılması” maddesinin hayata geçirilmesinin bölgede oluşan adaletsizliği ortadan kaldıracağı yönündeki çözüm önerimiz ve köylülerin umudunu genel seçimler öncesi Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak karara bağladığını gündeme getirmemiz sonrası Edirne Valiliği harekete geçti. Valilik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'ne resmi bir yazı göndererek, 3083 sayılı kanunun mevcut haliyle toprak paylaşımı adaletli olarak sağlanamadığı için toplumsal huzursuzluklar çıktığını ve Teknik Talimatın 83. maddesinin “... kiraya verilecek arazi ihtiyaçtan fazla ise, Bölge Müdürlüğü'nün onayı ile arazi normu arttırılarak mevcut çiftçilere kiralanabilir veya normu arttırmadan mücavir köylerde bulunan az topraklı veya topraksız çiftçilere de kiralanabilir ve/veya mülkiyeten dağıtılabilir...” şeklinde değiştirilmesinin İl Müdürlüğü tarafından uygun görüldüğünü bildirmiştir. Bu gelişme sonrası adaletli toprak dağıtımının önünde hiçbir engel kalmamış ve artık her çiftçi toprak reformundan faydalanarak toprak sahibi olabilecektir.

Trakya Times ailesi olarak kamu menfaati gözeten haberlerimize devam ederek her zaman halkımızın yanında olacağımızı bildirir, haberlerimizde gündeme getirdiğimiz sorunların çözümü için hızla harekete geçen yetkililere ve bizden güvenini ve desteğini esirgemeyen Trakya halkına teşekkür ederiz.

 

Öğeyi Oyla
(4 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.