Çeltikte "Vurgun" İddiası

Toprak Reformu Kanunu'nun yanlış ve eksik uygulanması birçok topraksız köylüyü mağdur etmişti. Köylülerin çoğu hiç toprak alamazken, normalin iki katı toprak alan bazı köylülerin arazilerinde kendilerinin ekim yapmadığı ve bu toprakları illegal olarak çeltik tüccarlarına kiraladığı ortaya çıktı.

Kanunları hiçe sayarak devletten toprak ve tarımsal destekleme ödeneği alan bir kısım köylü hakkında Kamu Kurum ve Kuruluşlarını dolandırma suçu iddiasıyla 2008 ve 2009 yıllarında soruşturma açılmıştı. Devam eden soruşturmaya istinaden İpsala Cumhuriyet Başsavcılığı, Jandarma Birimlerine gönderdiği yazıda yaklaşık 708 kişinin ifadesinin alınacağı belirtiliyor. Soruşturmanın genişlemesi durumunda 10 yıldır görevini yerine getirmeyen ve çeltik tüccarlarına göz yuman yetkililer hakkında görevi ihmalden dava açılması da söz konusu.

3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlemesine Dair Tarım Reformu Kanunu'na dayanılarak Bakanlar Kurulunun kararı ile Edirne ili, İpsala İlçesinde bir çok arazi uygulama alanı olarak ilan edilmişti. Uygulama Bölgesi içinde kalan tarım toprakları, toprağı kendisinin işleyeceğini ve çiftçilik yapacağını taahhüt eden az topraklı ve topraksız çiftçi ailelerine dağıtıldı. Arazi Dağıtımından yararlanmak isteyenler belirtilen şartları yerine getirerek hak sahipliğini kazandılar. Ancak köylülerin bir kısmının, kendileri ekim yapması şartıyla aldıkları arazileri çeltik tüccarlarına devrettikleri ortaya çıktı. Toprak alamayan yaklaşık 30000 köylü mağduriyet yaşarken, toprak alan 708 köylünün aldıkları arazileri çeltik tüccarlarına kiraya verdiği, tarımsal desteklemelerden yararlanıp sahte fatura kullanarak kamu zararına neden oldukları belirtiliyor.


Bölgede faaliyet gösteren bazı çeltik tüccarları, yıllardır köylünün ve yetkililerin göz yumması sonucu devletin köylüyü desteklemek amacıyla verdiği arazilerden haksız kazanç elde ediyor. Edirne İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Arazi Edindirme Şube Müdürlüğü ve Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü'nün yıllardır bölgedeki arazilere denetim yapmayarak tüccarların haksız kazancının devam etmesine ve toprak bekleyen köylülerin de mağduriyetinin devam etmesine neden oldukları iddia ediliyor. Denetimlerin zamanında ve usülüne göre yapılması durumunda söz konusu arazilerin illegal kiralandığı ortaya çıkıp araziler geri alınarak yedek listelerdeki hak sahibi köylülere verilebilirdi.

ÇELTİK VURGUNU HAKKINDA KAMUOYUNUN MERAK ETTİĞİ SORULAR

– Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü, Edirne Arazi Edindirme Şube Müdürü ve İpsala İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İpsala ilçesi ve köylerinde 10 yıldır süren çeltik arazisi talanına neden sessiz kaldılar?

– İpsala İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ekimi yapılan arazilerdeki hak sahiplerini ve çeltik tüccarlarını gösteren 2005, 2007, 2008 ve 2009 yıllarına ait illegal listeleri neden görmezden geldi? Konu hakkında neden suç duyurusnda bulunulmadı?

– Çeltik Komisyonu, çeltik ekim ruhsatı verirken yapması gereken denetimleri yaptı mı?

– Köylülere dağıtılması gereken arazinin bir kısmı sazlık ve bataklık gösterilerek köylüye verilmedi. Bu verilmeyen arazide kaçak ekim yapıldı mı?

– Hamzadere Sulama Birliği, çeltik ekim ruhsatı için gereken ön koşul "Su Taahhüdünü" çeltiği ekecek tüccara mı, yoksa hak sahibi olan köylülere mi veriyor?

- Tarım Müdürlüğü ekipleri kontrol için gittiği arazide yalan beyanla tutanaklar tuttu mu? Gerekli kontroller yapılarak, usulsüz kullanılan araziler geri alınıp yedek listedeki köylülere neden verilmedi?

 

 

Öğeyi Oyla
(5 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.