ASANSÖR DENETLEMELERİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Edirne halkının can ve mal güvenliğini korumak amacıyla Edirne Belediyesi ile Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi arasında şehrin tüm asansörlerinin denetlenmesi çalışmasının protokolü imzalandı.

 

Edirne Belediyesi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası arasında Asansörlerin denetimi ile ilgili imzalanan protokol töreni, Belediye Meclis Salonunda, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaver Tetik ve TMMOB yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleşti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Bakımı yapılmayan ve insanların hayatını tehlikeye sokan asansörlerden site yöneticileri sorumludur” dedi.

Denetlenmeyen teknoloji öldürebilir
Başkan Gürkan, protokol öncesi yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bilindiği gibi ülkemizde zaman zaman ölümle sonuçlanabilen asansör kazaları meydana geliyor. Teknoloji insanların yaşamını kolaylaştırmak için var ama denetlemediğiniz teknoloji bir süre sonra insanın yaşamını kolaylaştırmak yerine insanın yaşamına son verebiliyor. Bizde, bu işin uzmanı olan ve asıl akreditasyon belgesine sahip olan Türkiye’deki birkaç kuruluştan biri olan Edirne Makine Mühendisleri Odamızla birlikte Edirne’deki tüm asansörlerin denetimini zorunlu olarak yapmaya karar verdik. Resmi gazete de yayınlanan Asansör bakım ve işletme yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair ve yönetmelik hükümleri gereğince, Belediyemiz sınırları içerisinde, insan ve yük asansörlerinin yıllık kontrol işi için yapılan başvurular sonucu kurulan komisyonun yaptığı değerlendirmeler neticesinde uygun görülen TMMOB Asansör Kontrol Merkezi ile Belediyemiz arasında 2015-2016 yılları için geçerli yetki protokolünü imzalıyoruz.”

2014'te 122 asansörün denetimi yapıldı

Başkan Gürkan, belediye sınırları içerisinde 2014 yılında 122 asansörün denetimi yapıldığını 114 asansörün kırmızı, 7 asansör sarı ve 1 asansör yeşil etiket aldığını belirtti. 114 kırmızı etiketli asansörlerin denetimin yapıldığını vurgulayan Gürkan, “Bu asansörlerde gerçekleştirilen revizyondan sonra 75 asansör kırmızıda kalmış diğerleri sarın ve yeşil etiketler almış. Diliyorum ki Edirne’de ya da başka bir bölgemizde böyle bir kaza yaşanmasın. Böyle bir kaza yaşanmaması için öncelikle can ve sonra da mal güvenliğini temin için belediye olarak bu kararı uygulamak zorundayız ve uygulayacağız. Denetimlerini yaptırmayan sitelerde ve iş yerlerinde yaşanacak olan problemlerden buraların yöneticileri sorumlu olacaklardır. Bu protokolü profesyonel ve işinin ehli olan TMMOB ile imzalamaktan son derece mutluyuz. Edirne Makine Mühendisleri Odasına Edirne Belediyesi ile yaptıkları tüm çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.