Başbakan Ahmet Davutoğlu: EDİRNE BALKANLARIN BAŞKENTİ OLACAK

04 Oca 2015
3307 defa

AK Parti Edirne İl Toplantısı'nda konuşan Başbakan Davutoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Edirne'yi Balkanlara ve Avrupa'ya açılan merkez yapacağız" dedi.

Başbakan Davutoğlu Edirne tarihiyle ilgili açıklamalarda bulundu. "Edirne Üsküp'ün, Selanik'in öncüsü habercisi müjdesidir İstanbul'un ise fetihten önceki bir ilk timsalidir" diyen Davutoğlu Edirne'nin bir başşehir olduğunu söyledi.Edirne hep şehri mukaddesti ve hep şehri mukaddes kalacak diye belirten Davutoğlu, " Hazreti Peygamber'in huzuruna varırsam, dünyadan ne getirdin diye sorarsa Edirne şehidinin toprağını getirdim diyen ikbal bu mukaddes şehre veren ruhu görmüştür. Bizim hareketimiz de bir milli birlik hareketidir. Edirne müdafaası aslında bir şehrin değil kadim bir medeniyetin müdafaasıydı" diye konuştu.

"Makedonya'ya Türk Bayrağı ve Kur'an-ı Kerim Gidecek"

Konuşmasında Makdonya'dan bayrak istendiğine değinen Davutoğlu, Makedonya'daki her evladı fatihanın evine bir Bayrak, bir Kur'an-ı Kerim ve bir Türkçe sözlük gönderme kararı aldıklarını ifade etti. Davutoğlu, " 30 bin haneye gidecek ama istenirse her haneye gidecek ve dostça dalgalanacak her iki bayrak. Her bir eve Türkçe sözlük, o vahyin doğru anlaşılması için Kur'an-ı Kerim mealiyle birlikte hediye edeceğiz" dedi. Davutoğlu ayrıca "Elimiz dostluk elidir. Kudretimiz ve gücümüz her bir evladı fatihana erişmeye onların taleplerini karşılamaya yeter. Allah millete ve devlete zeval vermesin. Balkan savaşlarının üzerinden 100 yıl geçti. Şimdi biz yeni bir kültürel uyanış, yeni bir balkan coğrafyası oluşturma çabasındayız. Bunda da Edirne'nin ruhu bize ilham verecektir" diye ifade etti.

"Selanik İstanbul ile Birleşirse Canlanır"

Edirne ile ilgili projelerden bahseden Davutoğlu şöyle konuştu: "Edirne'ye inşallah hızlı tren de gelecek. Bunun da çalışmaları sürüyor. Edirne'yi Balkanlara ve Avrupa'ya açılan merkez yapacağız. Selanik canlanacaksa ancak ve ancak İstanbul ile birleşirse canlanır. Onun için Edirne'yi hızlı trenle önce İstanbul'a Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden kim nasıl isterse Avrupa'ya bağlamaya kararlıyız. Buraya ayrıca Havaalanı mutlak bir zarurettir. Edirnenin bütün köprüleri aydınlatılacak, Edirne ışıl ışıl bir kültür şehri olarak tanınacak bilinecek. Karaağaç köprülüğü kavşağını bugün ziyaret edeceğim orası da 23 Nisan'da açılacak. 400 yataklı hastane Nisan Mayıs'ta açılıyor bu da Edirne'mize bir hediyemiz."

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.