"Edirne, Avrupa'nın gen merkezi olacak"

19 Şub 2014
848 defa

TÜ Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yalçın Kaya: "Balkanlara ve Avrupa'ya hitap edeceğiz. AB projeleri veya diğer uluslararası projeler çerçevesinde işbirliği yapacağız.Çalışmalarımız neticesinde Avrupa'nın gen merkezi Edirne olacak" dedi.

Kaya, genetiğin Türkiye ve dünyada geleceği olan bir konu olduğunu belirtti. Genetik ve moleküler genetik ıslahı ile yeni ıslah tekniklerinin ülkeler için önem taşıdığını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:
"Dünyada popüler olan bir bölüm. Amacımız Türkiye'ye bitki ıslahçısı ve genetikçisi yetiştirmektir. Bölümümüz sadece bitki genetiğiyle ilgilenmiyor. Dört ana bilim dalından oluşuyor. Bitki, hayvan, tıbbi genetik ve biyomühendislik alanlarında çalışmalar yapacağız. Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Trakya ve Balkanlara tarım ve hayvancılık açısından katkı sağlayacak." Kaya, sadece Edirne ve Türkiye çapında değil, yurt dışına yönelik de çalışmalar yapacaklarını vurguladı.

Türkiye'deki tek bitki ıslahı araştırma ve uygulama merkezinin de üniversitelerinde bulunduğunu aktaran Kaya, şunları kaydetti: "Balkanlara ve Avrupa'ya hitap edeceğiz. AB projeleri veya diğer uluslararası projeler çerçevesinde işbirliği yapacağız. Genetik bölümümüzü uluslararası bir merkez haline getirmek için çalışacağız. Selanik ve Sofya'da da benzer bölümler var. Ortak çalışmalar yapabilmek için görüşmeler yapıyoruz. Trakya Üniversitesi Avrupa'ya açılan bir kapıdır. Çalışmalarımız neticesinde Avrupa'nın gen merkezi Edirne olacak."

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.