EDİRNE’NİN GELECEĞİ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından, Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile yürütülen Ekonomik Kalkınma Planı Toplantısı ETSO Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.30 Mart 2014 yerel seçimleri Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi bölgemizde de birçok değişim ve yeniliği beraberinde getirdi. Birçok belediyede başkan adayı yada kazanan parti değişti. Edirne merkez ve ilçeler arasında ise en büyük değişim Esetçe Belediyesi’nde yaşandı. Esetçe’de CHP’den Belediye Başkan adayı olan İbrahim ÖRS, AKP’li Cemal Deniz’in 10 yıllık salatanatına açık ara farkla son verdi.

Bölgenin, Ekonomik Kalkınma Planı-Edirne Kalkınma ve Rekabet Gücü Projesi kapsamında gerçekleştirilen toplantıya Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Belediyesi Meclis Üyeleri ve bazı resmi ve sivil kurum yöneticileri katıldı.

TEPAV-Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitüsü Direktörü Dr. Nejdet Budak, Türkiye Kalkınma Bakanlığı’nın 10. Kalkınma Planını yaptığını ve bu kapsamda Edirne’nin Tekirdağ ve Kırklareli ile beraber değerlendirildiğini ifade etti. Edirne’nin gelirlerine bakıldığında Tekirdağ ile boy ölçüşemediğini ancak durumun avantajlı gibi gözükürken çoğu zaman dezavantaj olduğunu belirten Budak, bunun en önemli göstergesi olarak da, Edirne’nin gelir düzeyinin düşük olmasını gösterdi. Budak, Tekirdağ’dan dolayı Edirne’nin 2. teşvik kapsamında olduğunu belirtti.
Budak, yaptığı konuşmasında, "Buna benzer çalışmalardan dolayı ve genel değerlendirmeler sonucunda bizim bir yerelden daha doğrusu Edirnelilerin kendi geleceğini kendilerinin planlaması adına Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne Ticaret Borsası gibi paydaşlar bir araya gelerek, çok güzel bir birliktelik oluşturdular. Edirne merkezde birçok firmayla, kamu kurumlarıyla ve farklı sektörlerle görüşmeler yaparak görüş alışverişinde bulunduk. Buradan edindiğimiz gözlemler sonucunda merkezde diğer ilçelerden farklı bir çalışma yapmamız gerektiğini düşündük. Bu zamana kadar Ankara Edirnelilere bir gözlük veriyordu ve biz bu gözlükle Edirne’ye bakıyorduk. Şimdi beraber yeni bir gözlük geliştireceğiz. Onun için paydaşlarımızın yani Valimizin, Belediye Başkanımızın, STK temsilcilerimizin, Kalkınma Ajansımızın bu birlikteliği çok önemli. Çünkü biz Edirne’de yaşıyoruz ve Edirne’yi en iyi şekilde biliyoruz. Kalkınma Bakanımızla bu projeyi paylaştık. Sayın Bakanımız da bu projeyi takip ediyor. Yereldeki insan, toprak inanılmaz derecede kaliteli ve eğitimli genç var Edirne’de. Hem Balkanlar açısından hem İstanbul açısından Edirne’nin ciddi potansiyeli var" ifadelerini kullandı.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da toplantının ve tüm kurumların bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, gelişmeleri halkın da yakında takip edebilmesi ve halkı bilgilendirmek adına, halk toplantısı düzenlemenin de önemli olduğunu belirtti.
Konuşmaların ardından, Harvard Üniversitesi’nden Esen Çağlar toplantının konusu üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.