"14 Milyon" Tarlada Kaldı

14 Mar 2014
1725 defa

Kırklareli'nde, aşırı yağışlar nedeniyle mısır hasadı yapılamıyor. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Şaylan: "Aşırı yağışlar nedeniyle biçerdöverler arazide çalışamıyor" dedi.


Kırklareli'nde aşırı yağışlar nedeniyle, ekonomik değeri yaklaşık 14 milyon lira olan mısırın hasat edilemediği bildirildi. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan AA muhabirine yaptığı açıklamada, 33 bin 850 dekar Mısır ekili alanın sadece yüzde 40'ının hasat edilebildiğini söyledi.Çiftçilerin zor durumda olduğunu, yağışlar nedeniyle kötü bir sezon geçirdiklerini belirten Şaylan, şöyle konuştu:

"Yağışların sona ermesi ve toprağın kurumasıyla hasat başlayabilir. Tarım arazileri yağış nedeniyle çamur oldu. Aşırı yağışlar nedeniyle biçerdöverler arazide çalışamıyor. Yaklaşık 14 milyon değerindeki mısır tarlada kaldı. Bu ciddi bir rakam. Yağışlar bu şekilde devam ederse, Mısır tarlada çürüyecek. Mısır hasat edilmediği için, buğday ekimi de gecikiyor. Bu nedenle önümüzde yıl buğday rekoltesinde de ciddi bir düşüş bekliyoruz. Allah yardımcımız olsun."

"Ne yapacağımızı bilemiyoruz"

Asilbeyli köyünde aşırı yağışlar nedeniyle mısırını hasat ettiremeyen Levent Karazahim ise çiftçilerin zor durumda olduğunu aktardı. Yaklaşık 2 aydır mısırı hasat ettiremediğini dile getiren Karazahim, ürettikleri üründen gelir elde edemedikleri için borçlarının arttığını ve ne yapacaklarını bilmediklerini dile getirdi.

Kırklareli Meteoroloji Müdürü Mehmet Nuri Güler de uzun yıllar yağış ortalamasının 574,2 kilogram iken bu yılın ilk 10 ayında metrekareye 800,5 kilogram yağış düştüğünü söyledi. Bu yıl yoğun bir yağışla karşılaştıklarını belirten Güner, yağışların geçen yıla göre yüzde 100 arttığını kaydetti.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.