Tonlarca Çöp Gölete Karıştı

Edirne'nin Keşan İlçesi'nde son haftalarda etkili olan yağmur yağışları nedeniyle şehir çöplüğünden sürüklenen tonlarca atık Kocadere Göleti'ne aktı.

Keşan'a en yakın gölet olan ve çevresinde birçok tesis bulunan Kocadere Göleti, yağmurların şehir çöplüğünden sürüklediği atıklar nedeniyle tehlike altında. Ayrıca çöplükten sızan suların deredeki canlıları tehdit ettiği ve toplu balık ölümlerine yol açabileceği de öğrenildi. Çöpler göletin büyük bir bölümünü kaplarken, tehlikeli olmasına karşın bazı vatandaşların balık tutmaya çalışması şaşkınlık yarattı. Gölet çevresindeki vatandaşlar ise gördükleri manzara karşısında şaşkın olduklarını belirterek, göletin adeta çöplüğe döndüğünü ve çöplerin arındırılması için çalışma yapılması gerektiğini kaydetti. Göletin kirliliği ile çevreyi tehdit ettiğini ifade eden vatandaşlar, göletten tutulan balığın yenilmemesi gerektiğini vurguladı.

Tarım Açısından Da Zararlı

Çevre Mühendisi Murat Bağcıoğlu ise atıkların gölü ve çevresini olumsuz etkilediğine dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: "Atılan veya yağmurla taşınan çöpler gölleri inanılmaz derecede kirletmekte. Çöplerle kirlenen bir gölde, çevresinde veya içinde yaşam imkansız hale gelir. İlk olarak gölde yaşayan balıklar ölürken, sonrasında çevredeki bitkiler ve daha sonra gölün etrafında yaşayan ve gölden yıkanmak veya su içmek için yararlanan diğer hayvanlar zehirlenerek ölürler. Göl suyu içme suyunun yanında tarımda sulama için de çok önemli bir kaynaktır. Göl suyu kirlendikten sonra aynı zamanda yeraltı suları da kirlenir ve tarım yine bundan nasibini alır. Köklerinin altında zehirli sular olan tarım bitkileri gerektiği gibi yetişemez ve bu büyük oranda olduğunda toprak verimliliğini bozduğu gibi ülke ekonomisine de tarım açısından çok büyük bir zarar verir. Gölet ve çevresinin bir an önce çöplerden arındırılması ayrıca çöplükten sızan suların gölete karışmasının engellenmesi gerekmektedir."

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Bu kategoriden diğerleri: Kimse Ne Olduğunu Çözemedi »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.